OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jizerská 50 aneb závod, kde se radost rodí z bolesti, rok 2020

Vážení přátelé
Tento víkend se v Jizerských horách uskuteční závod, kde se radost rodí z bolesti. Ano, máte pravdu, uhádli jste to. Jde o legendu. Nejpopulárnější z našich běžeckých závodů na úzkých prkýnkách, tedy běžkách – Jizerská padesátka. Pořadatelský sbor měl ohromnou kliku. Sněhová nadílka je zachránila doslova za minutu dvanáct. Užuž se zdálo, že závod bude prožívat další ročník ve zkrácené verzi.

Dle mého názoru je hlavním důvodem, proč se závod musí uspořádat za každou cenu fakt, že Jizerská 50sátka je zařazena do seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics. Aby z tohoto seriálu nebyla vyřazena a nepřišla o sponzory, pozornost a prestiž, musí být garance, že se závod uskuteční pravidelně. Čti každoročně. Tedy v podstatě za každou cenu. Třeba na krátkém okruhu. Koneckonců, nebylo by to v historii závodu poprvé. S touto variantou již svou zkušenost má. Rok 2016 byl prvním tohoto druhu.

Na jednu stranu tomu rozumím a chápu. Na stranu druhou se nedomnívám, že to je cesta, kudy by se měl závod jako takový ubírat. Je to zimní sport a nedostatek sněhu k tomu prostě patří. Jet závod na mýdlovém blátě přece nemůže nikomu přinést ten správný zážitek. Ve své historii byla Jizerka pro nedostatek sněhu zrušena celkem pětkrát. Stalo se tak v letech 1988, 1990, 1998, 2007 a 2014.

Letos se zdá, že závodníci odjedou celou trasu bez zásadních změn. Musím konstatovat, že místa, kudy stopa vede, jsou opravdu nádherná. Mohu vřele doporučit. Letos to už zřejmě nestihnete. Ale pokud nad tím přemýšlíte, zkuste to příští rok. V neděli se můžete naladit u televize. Průběh závodu přenáší v přímém přenosu již od samého rána ČT Sport.

Co dodat na závěr? Snad jenom to, že rekordmanem co do počtu vítězství je Jiří Beran, který vyhrál 5x. Třikrát vyhrál Stanislav Řezáč a pánové Anders Aukland a Morten Eide Pedersen z Norska. Tři prvenství má na svém kontě taky Cristina Paluselli z Itálie. Naše reprezentantka Kateřina Smutná vyhrála 2x a protože by na letošním startu neměla chybět, může se dostat na stejný počet prvních míst.

Níže je přiložen odkaz, na jakých prkénkách a v jakém oblečení se jezdilo v dávné a nedávné minulosti. Máte možnost porovnání s dnešní dobou.

https://www.bejvavalo.cz/clanek/lyze-lyzarske-vybaveni-a-obleceni-prvnich-lyzaru/

Tady jsou oficiální webové stránky samotného závodu
https://jiz50.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>