Koronavirus je jako zlý sen

Vážení přátelé

Aniž bych chtěl, dospěl jsem tak nějak pomalu k rozhodnutí, že se připojím k diskuzi o současných opatřeních směřujících k zamezení šíření COVID-19, což je jak všichni víme označení pro největší stávající hrozbu světa a tím je koronavir.

Mnoho z nás se domnívá, že to je přehnaná hra za účelem kdoví čeho. Třeba za účelem zničení divadel, kultury, sportu. Já si myslím, že tyto spekulace o tom, že chce někdo někoho zničit, jsou totální nesmysl. Osobně se domnívám, že začíná jít do tuhého a přestává to být sranda. Zcela jistě není na místě panika, ale taktéž zcela jistě nejde aktuální situaci a zejména její vývoj podceňovat a brát na lehkou váhu.

Proč si to myslím? To je jednoduché. Před zhruba 14ti dny vyšlo doporučení vlády, aby občané nejezdili do ohrožených částí světa. Budu konkrétní. Doporučení směřovalo zejména k Itálii, přesněji do oblastí, kde jsou lyžařská střediska. Období prázdnin je pro lyžování v těchto oblíbených destinacích jako dělané pro tuto zcela jistě krásnou sportovní zábavu. A co se stalo? Mnoho našich občanů tuto výzvu neuposlechlo a naprosto ignorovalo. Samozřejmě, ne všichni. Znám takové rodiny, které po zvážení situace opravdu nikam nejeli a dovolenou zrušili. Klobouk dolu a díky za ně.

Jenomže většina se zachovala tak nějak po našem. Klasika. Nám se nic nemůže stát, proč bychom tam nejeli, že. Zejména, když už je zájezd zaplacený a nikdo nám nic nevrátí. Ano, prostě to jsme my. Podle mě takto uvažovala převážná část těch, co se tam vydali. Když vyšlo nařízení o karanténě v zemi, udělali to opět po našem. Stihli odjet těsně před jejím začátkem. K tomu nikde nenahlásili, že se vrací z těchto oblastí. Obešli záměrně karanténu. Někteří chytrolíni se ještě chlubili v novinách či televizi, jak s tím dokázali „vydrbat“. Omlouvám se za ten výraz, ale lepší a příhodnější mě prostě nenapadá. Tak se ptám v této souvislosti toho nejvyššího, proč dává dušu do barana.

No a výsledek? Dnes ráno je v ČR aktuálně 113 lidí nakažených tímto virem. Je reálný předpoklad, že toto číslo bude zcela jistě narůstat. Pozor, převážná část z nich se vrátila právě z destinací, kde bylo doporučeno necestovat. Nakazili se i příbuzní, kteří s nimi přišli do styku. Jak se ukazuje, doporučení nebylo od věci. Bohužel, nebylo však z mnoha stran respektováno. Pokud se budeme chovat takto nezodpovědně, tak si troufnu povědět, že tudy cesta z bludného kruhu ven nevede. A klidně mně nadávejte, jak chcete. Virus totiž nezná hraniční kameny, nezná hraniční pásmo. Toto je mu naprosto fuk. Přejde si kam chce kudy se mu zachce. Zejména pak, když mu sami svým chováním vytvoříme pro své šíření podmínky.

Řeknu jenom jedno. Všichni, když si přejeme při různých příležitostech, ať jsou to narozeniny, svátky, konec roku, začátek roku, prostě kdykoliv, tak máme plnou hubu pevného zdraví, štěstí, lásky. Ovšem myslíme to opravdu tak vážně? Podle mě si význam těchto slov plně uvědomíme až v okamžiku, kdy se nás to bytostně dotkne. Když ležíte na lůžku a tupě čumíte do bílého stropu. Jste mimo, nechápete co se to kolem vás děje, třepete se jak drahý pes, brní vás hlava, kterou byste nejraději odhodili někam hodně daleko, protože to už nejde vydržet. Točí se vám celý svět a marně hledáte odpověď na otázku, co si sami kladete: „kde udělali soudruzi z endéer chybu“.

Buďme v tuto chvíli všichni zodpovědní vůči sobě a hlavně, vydržme být chvíli zodpovědní. Nepanikařme, ale neberme nic na lehkou váhu a hlavně, nepodceňujme situaci. Myslet si, že mně se to netýká a nic se mi nemůže stát, je totální konina. Přeji všem pevné zdraví a můžete věřit, že to myslím smrtelně vážně.

PS: než jsem dopsal tento článek, stoupl počet nakažených na 117.

Níže odkazy na ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra, kde jsou aktualizované, tedy nejnovější informace o vývoji situace.

https://koronavirus.mzcr.cz

 https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>