Suchej únor – vítězný únor

Vážení přátelé
Na internetovém nebíčku jsem našel jednu velmi, ale opravdu velmi zajímavou a zejména chvályhodnou iniciativu. Tato iniciativa tu byla již v loňském roce. Trošku jsem zaspal.  Nikdy však není pozdě, se říká. Podobně dobrých skutků, kterých se více nebo méně aktivně účastním, je víc. Nejeden kamarád mně v listopadu řekl, že vypadám jako herec východoněmecké produkce z kategorie filmu pro dospělé. Určitě víte proč a za jakým účelem je právě jedenáctý měsíc v roce věnován akci Movember.

Nebo takový konec roku a pověstná předsevzetí. Přiznávám, že v tomto nejedu, protože to nemá smysl. Stejně to nedodržím. Ale znám taky ty, kteří jsou na tom v tomto směru podstatně lépe. Zatnou zuby a vydrží. Prostě na to mají tu správnou povahu a já jim fandím. Taky každý z nás ví, že se drží půst v období Popeleční středa – Bílá sobota. Kdo ho vydrží držet po dobu celých čtyřiceti dnů, je u mě borec. Přiznávám, že ani tady neslavím zázračné úspěchy. Prostě to tak je. Bohužel pro mě. Ale, zamyslím se nad sebou a třeba to jednou vyjde.

Už jste slyšeli o akci „Suchej únor“? Podotýkám, že nejde o zprávu hydrometeorologů informující o srážkách a stavu spodních vod na našem území. Jde o akci, která má za účel upozornit na nadměrnou konzumaci alkoholu v naší republice. Statistiky jsou v tomto ohledu neúprosné.

Odborníci na tuto problematiku zvedají varovný prst se slovy, že se u nás chlastá více než v Rusku. Dokonce tvrdí, že pravidelně pije dvacet procent patnáctiletých chlapců a čtyři procenta dívek. Mnoho z nich začíná s pitím alkoholu před dovršením 13nácti let. Nechcete tomu věřit? Já taky ne, ale bohužel, zřejmě tomu tak opravdu bude. Navíc příklady táhnou. Stačí si pustit oblíbený kanál YouTube a najít záznam z Poslanecké sněmovny z hlasování o důvěře vlády. Přestřelka slovních komplimentů premiéra Babiše s exministrem financí Kalouskem měla dobré grády.

O čem mluvím? Nejvyšší člen vlády počastoval pana poslance Kalouska výrokem v tom směru, že neví kolik má promile. A přidal dovětek, že je zase „vožralej“, jako obyčejně. Naznačuje tím snad pan premiér, že to je standardní stav? Pokud byl opravdu jako obyčejně, je to hodně smutné. Nelze se potom divit tomu, že si „normální“ občan rád přihne. Proč ne, že, když si může bez skrupulí přihnout elita národa sedící v lavicích zákonodárného sboru.

Pokud se však někdo domnívá, že stát na prodeji alkoholu jako takovém těží na spotřební dani, dépéháčku a taky díky EET nekřesťanské prachy, troufnu si říci, že je mimo mísu. Zatímco konzumenti chlastu přispějí do státního eráru, tedy rozpočtu ročně 13ti miliardami korun, tak sanace, čili úhrada škod způsobených touto legální omamnou látkou dosahuje 59 miliard korun za rok.

Nemůže nás tedy vůbec překvapit vyhodnocení průzkumu agentury Median. Ta ho prováděla v období od 3. do 13. ledna 2020 pro Ministerstvo zdravotnictví. Výzkum byl zaměřený právě na konzumaci alkoholu.  Co je výsledkem? Nic, co by nás mělo překvapit. Alkohol poprvé konzumujeme nejčastěji ve společnosti přátel. Chce se mi říct: „To je mi novina. To jste se mohli zeptat rovnou mě. Je snad jasné, že nebudu chlastat sám doma. Nejsem alkoholik“.

Vrátím se však meritu věci. Pokud akce „Suchej únor“ s podtextem zúčtuj v únoru s alkoholem aneb nejsem na plech přispěje k tomu, že v hospodách, restauracích, barech nebo garážích či kotelnách po dobu byť jen devětadvaceti dnů, který letošní únor má klesne spotřeba alkoholu, bude to dobře.

Co Vy? Jdete do toho? Zkusme si, jak slabou máme pevnou vůli. Já to risknu, jdu do toho a přijímám výzvu. Abych byl pod tlakem, kousl se a vydržel, slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná – dám Vám vědět jak to dopadlo.

Přikládám odkaz na webové stránky, kde si vše můžete přečíst a případně se k akci přihlásit.
https://suchejunor.cz/

Odkaz na výzkum agentury Median
http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2020/01/MEDIAN_MZ_Konzumace_alkoholu_prezentace_I.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>