20150501_123006

Floria PODZIM 2015

Vážení přátelé

Máme podzim, který se právě v těchto chvílích hlásí o slovo a to hodně silným způsobem. Švestky máme v bečkách a jablka na stromech už taky dlouho nevydrží. Udělal jsem si na svém malém, skromném pozemku revizi stromů. Dospěl jsem k závěru, že je stále prostor k tomu, aby se tam ještě nějaký ten kmen vešel.
Rozhodl jsem se, že navštívím svou oblíbenou destinaci, kterou je v posledních letech areál Florie Kroměříž. O právě uplynulém víkendu probíhala akce s názvem Floria PODZIM 2015. Její součástí byla výstava bonsají, výstava ovoce Českého zahrádkářského svazu a výstava drobného domácího zvířectva.
A pozor, k vidění zde byla nejstarší bonsaj v Evropě. Jedná se o 500 let starý tis. Mimo tento unikát zde byly k vidění další exkluzivní bonsaje. Takto ceněné exponáty lze vidět pouze na 3 místech ve světě. Z toho 2 jsou v Číně a světe div se, u nás v České republice na výstavišti Floria Kroměříž. Neodolal jsem příležitosti navštívit čajovnu v japonském stylu. Obsluha v tradičním asijském oblečení zjevně poznala v mé maličkosti odborníka na odpolední čaje a srdečně jsme si o tomto rituálku popovídali.
A jak celý výlet nakonec dopadl? Vcelku dobře. Jak jsem si nedávno přečetl, vědci z americké Tuftsovy univerzity přišli s výsledky výzkumu kde konstatovali, že švestky, řekněme trnky, mají mimo jiné blahodárné účinky proti zácpě (mohu potvrdit), ale hlavně – mohou být užitečné i při ochraně organizmu před rakovinou a srdečními chorobami. Je tedy jasné, že ke Stenlymu, Čačanské lepotici, Švestce domácí přibyla na zahradě nově odrůda Amers a na zkoušku nějaká nová odolná odrůda vhodná do našich podmínek z Maďarska. Prostě od každého něco. Trnky samosprašné nebo částečně samosprašné, tolerantní na šarku a spolehlivě plodící. Prostě stromy kombinovat tak, aby si byly vzájemně dobrými opylovači. Mimochodem, znáte ten fórek: „celý svět sa bojí AIDS, enom na valachoch sa bójíja Šárky“. Na tom něco bude
Že kecám a mám to hlavně na slivovicu? No, to taky, ale kdo nemá, že. Už ze školy si pamatuji, že vařením a jinou úpravou se mnoho látek z potravin vypaří. Hlavně ty, které jsou tělu prospěšné. Je tedy jasné, že na vaření a sušení to moc nebude. Otázkou ve vzduchu tedy je, jaké léčivé účinky mají trnky transformované do slivovice. Mnoho výzkumů už prokázalo, že malé množství slivovice povzbuzuje náladu, dává tělu energii a sterilizuje trávící trakt.
Snad se toho, až budu moci sterilizovat z právě zasazených stromků dočkám ve zdraví a bude mně chutnat.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>