Synot obraz

FC Fastav Zlín – FC Slovácko pohledem diváka

Vážení přátelé

Nejvyšší domácí fotbalová soutěž alias Synot liga nabídla o tomto víkendu souboj dvou největších měst Zlínského kraje. V rámci hraného 13tého kola hostil domácí Fastav Zlín na svém trávníku svého regionálního rivala 1. FC Slovácko. Pro fanoušky jasné derby.  Oba kluby doposud odehrály v nejvyšší soutěži deset utkání s nezvykle vyrovnanou bilancí.  Čtyři výhry na obou stranách a k tomu dvě plichty.
Zlín jako nováček vstoupil na ligovou scénu bez bázně a pořádně rozčechral stojaté vody prvoligového rybníku.  Dobrý vstup do soutěže však neznamená, že se nutně musí dařit pořád. Za posledních šest zápasů uhráli hráči Zlína pouhé dva body. Herně to špatné není, ale bodovat se musí. Bylo jasné, že na domácím pažitu budou chtít vyhrát stůj co stůj. Toto utkání se hrálo, jak se říká, o šest bodů. V případě výhry se totiž Zlín bodově srovná se svým soupeřem.
Hostující trenér Habanec poslal do zápasu očekávanou sestavu s kapitánem Doškem na hrotu útoku. Možná i z tohoto důvodu postavil domácí kouč Páník zpátky do brány Tomáše Holého.  Utkání mělo přívlastek rizikové a přijatá opatření tomu odpovídala. Policistů se psy bylo ažaž. Asi podle hesla více hlav, více rozumu.
Diváci prošli při vstupu na stadion důkladnou kontrolou. Tedy usuzuji ze své vlastní zkušenosti. Asi vypadám hodně podezřele.  Už jsem začal v hlavě přemítat, jaké zákonné  podmínky musí být splněny při osobní prohlídce. Je mně proto divné, že se některým podařilo pronést pyrotechniku a různé ohně, které pak během utkání (bohužel) použili. Musím říct, že s některými pokřiky fanoušků hrubě nesouhlasím. Přát někomu smrt je nejenom škaredé, nevkusné, trapné, ale hlavně hnusné a odsouzeníhodné. Takovéto pokřiky by měl svaz řešit a důsledně trestat. Nevím jak Vám, ale mně je pokřik „….smrt …..“ daleko odpornější než pokřik vyhánějící jakéhosi fanouška PELTAVENa z hlediště. Do teček si prosím sami doplňte slova. Předpokládám, že všichni si na nějaké vzpomenete i bez nápovědy.  Proč svaz řešil Peltavena a neřeší nevkusné pokřiky, je pro mě záhadou.
Pořadatelé dopředu avizovali, že utkání je vyprodané, ale já si myslím, že by se ještě nějaký ten divák na stadion v pohodě vešel. Atmosféra nebyla vůbec špatná. Dojem však kazily nevkusné pokřiky bez nějaké invence a kreativity. Prostě tomu chyběl nápad a vkus. Já osobně bych zapálené ohně řešil radikálně. Být na místě hlavního pořadatele, okamžitě bych povolal hasiče, aby silným proudem vody došlo k uhašení. Ano, může se stát, že voda zasáhne nejenom požár, ale i původce požáru. Upřímně, toto by mně bylo úplně jedno. Být hasičem, kterému u nohy bouchl „granát“, asi bych se neudržel a tu proudnici od hydrantu aktivně natáhl sám. A když ne hadici, tak by neškodilo, kdyby jednu natáhl tomu pitomci, co to hodil.
Samotná hra moc zápletek nenabídla. Nechci říct, zda jsem od toho čekal víc, ale myslím si, že derby by mělo mít podstatně větší náboj. Zlín podle mě chtěl vyhrát víc. Dal do toho více zápalu a emocí, což nakonec celý duel rozhodlo. Slovácko hrálo na můj vkus moc profesorský fotbal.  Nejsem žádný trenérský expert, ale zejména stoperská dvojce rychlostí zrovna neoplývala. Koneckonců, to se projevilo po nasazení rychlonohého Vukadinoviče do hry.
Musím říct, že k pohodovému průběhu utkání přispěl velmi dobrý výkon sudího Radka Příhody.  Je možné, že zástup domácích fans by s mým hodnocením nesouhlasil. Emoce v hledišti vyvolalo jeho rozhodnutí netrestat pokutovým kopem situaci z poslední minuty utkání, kdy Vukadinovič pláchl Košutovi a ten ho ve vápně lehce objal kolem pasu. Za ochotný pád inkasoval střelec druhé domácí branky k nelibosti ochozů žlutou kartu. Na druhou stranu, kdyby v 25 minutě poslal do sprch domácího Janíčka, nikdo by mu nemohl říct ani ň. Je otázkou jak by se potom zápas vyvíjel.
Na to se však už historie ptát nebude. Zlín překlonil statistiku zápasů se Slováckem na svoji stranu a dál boří předpoklady o prvním kandidátovi na sestup.

Fotogalerii z utkání zde:
http://radekh88.rajce.idnes.cz/FC_Fastav_Zlin_vs._1.FC_Slovacko_7.11.2015

Zápis o utkání si můžete prohlédnout zde:
https://is.fotbal.cz/souteze/detail-souteze.aspx?req=32ac9d67-0d25-41a6-b4c8-49d558310e46

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>