Pracovní místo aneb job

Vážení přátelé

Dnes jsem viděl ukázku, či spíše upoutávku České televize na pořad Václava Moravce Fokus. Tématem diskuze bude situace na pracovním trhu. Diskutovat se budou pracovní profese. Zda některé podporujeme více a některé méně. O jaké profese vlastně je nebo není zájem.
To mě docela zaujalo. O této situaci se neustále mluví skoro na všech frontách. Firmy a nadnárodní korporace si stěžují, že nejsou lidi a ty chtějí dovážet ze zahraničí. Nezaměstnanost je rekordně nízká. Zaznívají hlasy, že ti, kteří dnes aktuálně jsou na pracovních úřadech, pracovat nechtějí. Jestli to je nebo není pravda, těžko bez relevantních informací říct. Proč lidi nejsou a zda je potřeba jejich dovozu, to nechám na analýzách „vyvolených“. Osobně se domnívám, že pokud si některý z podnikatelů myslí, že mu v dnešní době bude někdo dřít od nevidím do nevidím za třináct až patnáct tisíc hrubého, tak ať se nediví. Navíc, když si přečtete podmínky, zejména znalosti, které má uchazeč splňovat. Kupříkladu kosmetička podlahových krytin má umět ovládat PC. Možná proto, aby věděla, jak vypnout počítače. To je snad mnohdy až záměr, aby uchazeči nesplňovali podmínky pro přijetí. A tudíž se dá alibisticky tvrdit, že „naši“ lidi tuto práci dělat nechtějí a potřeba dovézt pracovníky z venku.
Lidi opravdu nejsou a za těchto podmínek zřejmě ani nebudou. Realitou faktu je, že o šikovného, zodpovědného, pracovitého člověka je opravdu velká dračka průřezem všech profesí. Ovšem tak by to mělo být vždycky. Bez ohledu zda je nebo není nějaká krize. O dobré a spolehlivé pracovníky by se mělo pečovat za jakékoli situace. Na toto někteří zaměstnavatelé zapomínají a upřímně řečeno, taky hřeší.
Doba se mění a každá si žádá svoje. Dnes je všude plno inzerátů, kde se to nabídkami pracovního místa jenom hemží. Ovšem pokud se do nich začtete, musíte kolikrát zapřemýšlet, koho ta dotyčná firma vlastně hledá. A tak máme v inzerátech vedle stolařů, truhlářů, svářečů, zámečníků, malířů, klempířů i profese, u kterých se člověk musí zamyslet, co tím autor vlastně myslí. Nevěříte? Tak schválně.
Že dělník je nyní operátor výroby, to nás asi nepřekvapí stejně jako to, že prodavačka je shop assistant a sekretářka office assistant popř. personal assistant. Pamatujete si na scénu s Karlem Heřmánkem ve filmu Zlatí úhoři, kde prodával vysavače? Tak věřte, že takový cestující obchodní zástupce je v podstatě
 sales representative nebo taky account manager. Účetní už dávno není účetní, ale accountant. Telefonista už není, ale je call centre operator, hot line operator nebo taktéž help desk assistant. Co mě však nejvíc dostalo, je nabídka pracovního místa s názvem first contact manager, což je místo pro vrátného.
Ovšem jsou profese, jejichž názvy vás možná pobaví tak, jako mě. Nejsou sice anglického výrazu typu assistant, ale jsou krásné, české a hlavně výstižné. Uklízečku můžeme najít pod pojmem
operátorka podlahových ploch. Kdysi to taky byla kosmetička podlahových krytin. Hodně moc mě zaujal inzerát na volné místo logistická podpora v projektu třídění odpadu, kde firma avizuje, že hledá někoho na místo popeláře. A na závěr nechám na vás, jaká je pracovní náplň na pozici asistentka pro styk se zákazníky.
Podtrženo a sečteno. Zkusím se na Fokus podívat. Docela mě zajímá, o jaké profese je vlastně na našem pracovním trhu zájem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>