Eda klebetník

Čipování psa versus zápis do registru

Čipování psů
Vážení přátelé, máte doma pejska? Pokud ano, tak jste na tom stejně jako já. Taky patřím do skupiny lidí, kteří jsou svým okolím často označováni výrazem pejskaři. A právě na pejskaře se zaměřil náš zákonodárný sbor a vymyslel fantastickou věc. V tuto dobu, tedy na konci měsíce ledna, by se měl každý pes na území naší republiky honosit tím, že bude mít pod svým kožíškem svůj vlastní čip.
Od 1. ledna 2020 vstoupila na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky tzv. mikročipem. Samozřejmě, jsme v České republice. Nic nejde na první dobrou. Proto byla „nutná“ novelizace téhož zákona č. 368/2019 Sb. Ta nabyla účinnosti 15. ledna 2020  Tady došlo k mírné úpravě zejména u štěňat. Konkrétně u věku, tedy doby, v níž musí být označena štěňata.
Když se rozproudila diskuze na téma povinného čipování psů, chcete-li označování psů, dospěl jsem k názoru, že to nemusí být až tak špatné. Že to v podstatě má svůj smysl. Boj proti množírnám. Alespoň takové zdůvodnění bylo slyšet nejčastěji od podporovatelů této novinky. Pokud mělo být cílem zákona zejména zamezit produkci psů a kšeftování s pejsky z těchto „zařízení“, říkal jsem si proč ne. Když vidíte v jakých podmínkách se tak často děje, jsou množírny opravdovou prasárnou. To bez jakékoli diskuze. Souhlasím s tím, že je potřeba tomuto hodně nevkusnému způsobu podnikání zatnout tipec. A to říkám velmi slušně.
Bláhově jsem se domníval, že čipování bude probíhat zhruba takto. Dojdu na veterinu, Eda se postaví na váhu, vyplazí jazyk, svým způsobem se usměje a dostane do svého kožichu ozdobu v podobě čipu. Takový psí piercing, byť pro oko neviditelný. Protože Edošek je klidný, povahou vyrovnaný pes, neviděl jsem nejmenší problém. Veterinář nás jako obvykle pochválí, pohledí Edu mezi uši a řekne, že jsme pašáci. Prostě běžná, pohodová návštěva veterinárního lékaře. Ten následně usedne ke svému stolu, nalepí nálepku do našeho očkovacího průkazu a ve svém noťasu provede zápis u naší databáze a provede zápis do centrálního registru psů. Záležitost dle mého odhadu deset minut. Včetně zaplacení úkonu a vytisknutí potvrzení o zaplacení. No a v tom je ta největší sranda, řečeno lidovou terminologií, zakopaný pes. Zatímco označení psa je povinné ze zákona, jeho registrace již povinná není. To jsou mi paradoxy. Taky se vám zdá, že to postrádá logiku?
Nevím proč, ale vkrádá se mi na mysl myšlenka, že to je orná půda pro lobing. Orná půda k tomu, aby se z docela rozumné myšlenky stala záležitost pro špekulanty. Aby se z toho postupem času stal pro někoho dobrý vývar. Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Ten státní registr by nakonec vzniknout měl, ale proč se na to jde z opačného konce, to jsem prostě nepochopil. Podle mě je právě registr psů to, co mělo vzniknout jako první.
A protože se absence centrálního registru psů stala živým tématem, došlo zřejmě i tlakem veřejnosti k zajímavému obratu. Podle novely veterinárního zákona přijaté v závěru roku 2019 vznikne státem vedená centrální evidence psů v Česku k 1. lednu 2022. Mimochodem, zatímco původně byla v zákoně sankce za neoznačeného psa 20 tisíc korun, po novelizaci došlo k úpravě. Za psa bez označení hrozí ve správním řízení uložení pokuty až do výše 50 tisíc. A největší fórek na závěr. Myslíte si, že máte psa očkovaného proti vzteklině a na nějaký čip se můžete ……? Tak to raději nezkoušejte. Na základě novely veterinárního zákona je s účinností od 1. ledna 2020 očkování psa proti vzteklině platné pouze tehdy, pokud je pes označen mikročipem nebo je označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. No, a o sankcích a pokutách již tady řeč byla.
Co napsat závěrem? Já psa očipovaného mám. Splnil jsem zákonem stanovenou povinnost, byť si o tom v konečném důsledku myslím své. Prozatím jsem však neprovedl zápis do žádného z nabízených registrů. Počkám si na ten státní, který by měl vzniknout k 1. 1. 2022.

Zajímalo mě, jak se k celé věci staví státní správa, která má tuto záležitost ve své gesci. Pokud to zajímá i Vás, na odkazu níže můžete navštívit webové stránky nejpovolanější instituce v tomto směru. Portál Státní veterinární správy. Jsou tam často kladené otázky a samozřejmě, i fundované odpovědi. Názor si už udělejte sami.

https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/povinne-oznacovani-psu/

Ještě přikládám odkaz na Komoru veterinárních lékařů České republiky. Na jejich stránkách můžete najít odkazy, kde můžete v případě zájmu své pejsánky zaregistrovat.

https://petpas.vetkom.cz/

16 komentářů u „Čipování psa versus zápis do registru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>