Běh není věda

Vážení přátelé.  V poslední době zažíváme nebývalý rozmach klasického běhání. Koneckonců je to nejpřirozenější způsob pohybu člověka. Přesun z jednoho místa na druhý nemůže být provedený přirozenějším způsobem než tím, že člověk zrychlí krok.  Lidí, kteří začali běhat, neustále přibývá. Těch faktorů proč tomu tak je, se naskýtá hned několik. Zkusme si shrnout proč tomu tak může být.
V dnešní době internetu si lehce nastudujete vše, co k tomu potřebujete. Nebudu se zabývat tím,  který sporttester je lepší, jaká značková bota je nejlepší pro vaše nohy. To nechám pro vaše zhodnocení.
K běhání nepotřebujete v podstatě žádné speciální pomůcky, žádné speciální sportoviště, můžete běhat takřka kdekoli a kdykoli.  Stačí nějaké tričko, trenýrky nebo tepláky, popřípadě bunda nebo mikina. Jediné co je potřeba z výbavy mít opravdu kvalitní, jsou boty. Sporttester, mobilní aplikace a další doplňky jsou už pouhou nástavbou. Je to pěkné, ale potřeba k běhu to opravdu není.
O skutečnosti, že je běh zdravý, není potřeba diskutovat. Běh je nejúčinnější formou pro trénink srdečně-cévního systému. Provedené výzkumy ukazují, že ke zvýšení objemu a funkčnosti srdečního svalu dochází při 10 – 15 hodinách tréninku týdně po dobu několika měsíců. Srdce je nejvytíženější orgán našeho těla. Pracuje bez nároku na vynechání. Čím je trénovanější, tím více zvětšuje svůj objem a je výkonnější. Naopak, pokud se hýbat přestaneme, vrátí se do své původní velikosti. Návrat do své původní velikosti je podstatně rychlejší než ten směr opačný.
Aby se tomu tak nedělo, je důležité mít na paměti, že nejlepší formou jak tomu zabránit, je pravidelnost. Faktem je, že svaly nemají paměť. Během tří, čtyř dnů na předcházející trénink zapomenou.  Pro znatelný pokrok je optimální běhat třikrát týdně. Ovšem i dvakrát nebo jen jednou je stále lepší než vůbec. Rozhodně je to lepší než sedět v zakouřené hospodě. Odborníci mají rozpracované fáze, kdy je lepší běhat. Zda ráno, odpoledne, večer. Já za sebe říkám, že se jdu provětrat tehdy, kdy mně to pasuje. Když mám čas a hlavně chuť. Je zbytečné, hledat v běhání nějakou vědu.
Běh je jednoduchá metoda pro odbourání stresu. Můžu potvrdit, že to funguje. Pokud potřebujete setřepat své myšlenky a utřídit si je, mohu běh vřele doporučit. Běhání v podstatě nijak neomezí váš čas. Stačí pouhých třicet až čtyřicet minut k tomu, abyste se uvolnili. Již v tomto časovém úseku dochází k redukci hmotnosti. Nicméně tady to až tak moc rychle nejde. K tomu, aby to fungovalo, je potřeba udělat něco s jídelníčkem. Mně osobně to moc nefunguje, zcela zjevně někde dělám chybu. Něco mi říká, že neběhám ve správných zónách tepové frekvence. Ovšem o tom je už potřeba něco nastudovat.
Posledním bonbónkem, takovou nadstavbou proč běhat je skutečnost, že během se krásně unavíte a nepotřebujete žádné prášky na spaní.  Začít s během můžete kdykoli, bez ohledu na věk. Platí, že nikdy není pozdě začít. Nejlepší je, když budete mít z běhání radost a bude vás to bavit. A pokud máte psa, který běhá společně s vámi, tak to je úplně supr. To vaši radost zdvojnásobí.
Takže do trenýrek a hurá na trať.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>