OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jizerská 50 po padesáté aneb závod, kde se radost rodí z bolesti

Vážení přátelé

Tento víkend se jede v Jizerských horách tradiční závod v běhu na lyžích klasickou technikou. Závod, jehož první ročník se jel 20. ledna 1968 a na jehož startu bylo 52 závodníků. Závod, kde se radost rodí z bolesti.
Jizerská 50sátka a to dokonce jubilejní padesátý ročník. V rámci tohoto jubilea vznikl i Klub mistrů Jizerské 50 a my v něm máme svého zástupce viz. http://www.valasskyklebetnik.cz/klub-mistru-jizerske-50-ma-valasskou-stopu/

Určitě všichni víte, že od 4. ročníku, tedy od roku 1971, se jede Jizerská 50 jako památka a vzpomínka na „Memoriál Expedice Peru“. Celkem 15 horolezců, kteří byli zároveň i mezi zakladateli závodu, tragicky při expedici v Peru zahynulo. V roce 2010 byl v Bedřichově slavnostně otevřen památník vztahující se k této expedici.
Určitě taky víte, že Jizerská 50 je od roku 1999 zařazena do seriálu dálkových běhů Worldloppet a od roku 2011 je součástí seriálu Ski Classics. Letos vyjde speciální kniha k historii Jizerské 50 a každý, kdo si ji objedná, bude mít na obálce svoji fotku ze závodu. No řekněte sami, není to špatná představa.

Co je hodně diskutovaným tématem je termín a startovné. Všechno souvisí se vším, říkají moudré hlavy a něco na tom bude. Mrkněme se na to, jak to vlastně je. Začneme startovným, což je nedílná součást každého závodu.
Když jsem si v roce 2009 platil svou první účast, stálo mě startovné 600 korun. Letošní rok mě vyšel na 1400 kaček. Ovšem pouze za předpokladu, že jsem si to objednal včas. Registrace na místě už stojí (podle mě závratných) 2600. Za tyto prachy dostanete startovní balíček, který obsahuje následující ingredience:
Startovní číslo, měřící čip (po závodě odevzdáte), medaile, slevové vouchery (v podstatě naprosté zbytečnosti), dárky od partnerů (letos po delší době by to měla být čepice), pojištění zrušení závodu z důvodu nedostatku sněhu (toto je letošní novinka, startovné se totiž nevrací a v celé výši propadá ve prospěch pořadatelů, což bylo při zrušených závodech předmětem tvrdé kritiky).
Dále je součástí balíčku úrazové pojištění, vyhřívaná šatna a občerstvovací zóna, úschovna oblečení a lyží, občerstvovací stanice na trase, doprava z Liberce a Jablonce nad Nisou, esemeska s cílovým časem, oficiální čas.

A jak je to s termínem závodu?
Dost podstatným problémem je trefit se do dobrých sněhových podmínek. N
edostatek sněhu měl v poslední době za následek dva zrušené ročníky (2007 a 2014) a jeden, právě ten loňský, se jel ve zkrácené verzi a byl díky tomu dalším ročníkem, který vstoupil do historie. Pořadatelé na kritiku z různých míst zareagovali a nechali si zpracovat analýzu u Českého hydrometeorologického úřadu. Podle výsledků této analýzy jsou nejlepší sněhové podmínky právě v polovině února. Tedy v termínu, v jakém se jede letošní padesátý ročník.

Na tento jubilejní ročník jsem se moc těšil. Měl jsem dobrou suchou přípravu a mým cílem bylo se důstojně s Jizerskou 50 rozloučit a ukončit kariéru běžkaře, která vlastně nikdy nezačala.

Bohužel, jsem byl nucen z objektivních důvodů svoji účast odvolat. Ani nevíte, jak mě to irituje. Ale co se dá dělat, člověk míní a život mění. Držím všem účastníkům letošního závodu palce a přeji, aby si ho krásně vychutnali. Třeba i za mě.

V roce 2013 panovaly nádherné podmínky. Skoro pohádkové. To je krásně vidět i na těchto fotkách – viz: http://kolo-bezky.cz/index.php?id=822&m=g

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>