20150214_144213

Fantastická kulisa a divácký rekord aneb cesta ke stříbru

Vážení přátelé. Včera se v NMNM potvrdilo, že očekání pořadatelů byla naprosto reálná. Závod smíšených biatlonových štafet sledovalo rekordních dvaatřicet tisíc fanoušků. Prozatím největší návštěvou při některém ze závodů Světového poháru, se mohl pyšnit Ruhpolding.  Ten dostal v této oblasti pořádně na frak. Nadšeným davům diváků se dostalo možnosti sledovat stříbrnou jízdu českých reprezentantů.
Náš tým ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec nabídl svým fanouškům v závodě smíšených štafet nesmírně dramatickou podívanou až do posledních metrů. Když jsem v jednom z článků psal důvody, proč je biatlon tak populární, tak tento závod to názorně předvedl v celé parádě.  Do poslední střelby nevíte, kdo vyhraje. Včera to nakonec vyšlo lépe Norům, kteří v sestavě Fanny Hornová, Tiril Eckhoffová a bratři Johannes a Tarjei Boeové vyhráli. Na třetím místě doběhl kvartet Ukrajiny ve složení Varvynets Iryna, Semerenko Valj , Pidruchnyi Dmytro, Semenov Sergey.
Statistiky při hodnocení závodu ukázaly, že Češi dokázali udržet své nervy na uzdě a nepodlehly elektrizující atmosféře domácího prostředí. Dobíjeli pouze pětkrát, což byl nejlepší výsledek z celého startovního pole. Běžecky na tom byli lépe pouze členové týmu Norska. V rychlosti střelby naši zástupci skončili na čtvrtém místě. To jsou ve zkratce hlavní faktory stříbrného fleku. Samozřejmě, nejde opomenout báječnou atmosféru, kterou diváci ve Vysočina Areně dokázali vytvořit.
A jak se k samotnému průběhu závodu vyjadřovali naši borci? Veronika Vítková startovala ze zadních pozic. V rozhovoru pro Českou televizi pak vysvětlovala svůj raketový nástup „od startu jsem se to snažila tlačit dopředu, abych se nedostala do žádné kolize“, což se jí náramně povedlo. Z třetí řady se během chvilky dostala na samotné čelo 22 členného štafetového závodu.
Gabriela Soukalová jela svou pasáž závodu taky výborně a sympaticky přiznala „…úplně jsem se vydala a nemohla zrychlit ani o vteřinu. Bohužel.“
Po děvčatech přišli na řadu chlapi. Michal Šlesingr se předvedl domácím fanouškům nejlépe  jak mohl. Vleže byl bez chyby. Na stojce sice jednou dobíjel a ztratil nějaký jedenáct vteřin, ale ty v průběhu kola dojel a předával na prvním místě.  Jeho náporu neodolal ani fenomén Johannesem Boe! A co řekl Michal kamerám České televize? „ Bylo to super „Konečně jsem si v Novém Městě pořádně zazávodil!“
Finiš obstarával Ondřej Moravec. Spolu s druhým z bratrské dvojce Boeů  - Tarjeiem. Po celou dobu svého úseku jeli bok po boku a ani jeden nedaroval tomu druhému metr zdarma. Na závěrečné stojce se rozhodlo. Nor zastřílel zcela bez chyby. Kdybych to neviděl, řekl bych, že to kropil samopalem vzor 58. Tak rychlá byla střelba v jeho podání.
Ondra musel jednou dobíjet a to rozhodlo, že naše štafeta skončila na druhém místě a bere stříbro. Náš finišman sice náskok stahoval, ale na první místo to už nebylo. S jeho slovy vyřčenými po závodě nelze jinak než jenom souhlasit: „Dneska bylo k vítězství blízko, ale i tak je to pro nás velký úspěch“
Za sebe dodávám, že jsem si to, byť jenom u obrazovky České televize náramně užil a fandil jsem tak, jako  bych ve Vysočina Areně byl. Sousedům se tímto omlouvám, ale radost jsem měl vážně velikou.
Trenér Ondřej Rybář s oblibou říká, že by bylo supr, kdyby z každého svěťáku dovezli pódium. Prozatím se jim to nebývale daří. Za zmínku určitě stojí fakt, že ani v sedmém díle Světového poháru této sezony nechyběli čeští reprezentanti na bedně.  Pro naše biatlonisty je druhé místo vylepšením  bronzové medaile z MS 2013, taktéž z NMNM a potvrzením toho, že se nejedná o souhru náhod.

Nezbývá než popřát našim reprezentantům hodně štěstí a přesnou mušku do dalších závodů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>