20150214_144208

Historie a začátky biatlonu.

Vážení přátelé.
Biatlon u nás zažívá nebývalý nárůst popularity. Pojďme se podívat na jeho začátky a cestu, kterou urazil od svého vzniku až do dnešní podoby.
Je jasné, že biatlon je zimním sportem. Jeho specifikum je v tom, že se jedná o kombinací běhu na lyžích a střelby z malorážky. Biatlon, přestože jeho základem je běh na lyžích, není součástí klasického lyžování. Proto má svoje Mistrovství světa, včetně vlastních závodů Světového poháru.
Počátky biatlonu sahají až do dávných dob, takřka do středověku. V té době se však jednalo spíše o způsob jak ulovit, uhnat zvěř a tudíž přežít. Jako sportovní odvětví se biatlon vyprofiloval až mnohem později. Spíše jako určitá vojenská specifikace – tzv. vojenské hlídky. Historické prameny mluví, že první závod byl pořádaný r. 1776 v Norsku mezi strážci hranic se Švédskem.  V roce 1902 tento typ závodu nahradil první oficiální závod – Běh vojenských hlídek. Ten byl dokonce zařazen i na Olympijské hry. Organizačně  se biatlon dostal pod křídla Mezinárodní unie moderního pětiboje, která následně dostala samostatný název Mezinárodní unií moderního pětiboje a biatlonu.
První Mistrovství světa v biatlonu se uskutečnilo v roce 1958. V rakouském Saalfeldenu se závodu účastnilo pouze 25 sportovců ze 7 zemí světa. Jako oficiální vznik biatlonu se tedy uvádí právě rok 1958.
Původní podoba biatlonu odpovídá spíše dnešnímu vytrvalostnímu závodu na dvacet kilometrů se čtyřmi střeleckými položkami. Biatlonisté stříleli z velkorážné pušky. Vzdálenost terčů byla různá – 250, 200, 150 a 100 m.  Na rozdíl od dnešní podoby byly první tři položky stříleny ve stoje a poslední střelba byla vleže. Terče měly různé velikosti. Každá minutá rána byla trestána stejně. Dvouminutovou penalizací.
Olympijské hry měly biatlon poprvé na programu v roce 1960. Stejně jako se vyvíjel sport, vyvíjela se i jeho různorodost. V roce 1965 se základní disciplína rozrostla o novou disciplínu a to v podobě závodu štafet. Taktéž dochází ke změně pravidel. Srovnala se vzdálenost střelby, velikost terčů a střelecké položky se napevno ukotvily ve svých počtech a polohách. Vzdálenost terčů je aktuálně 150 metrů.
Jako další disciplína je v roce 1974 zavedený rychlostní závod. Přelomovým a nesmírně významným se stal rok 1976. Dochází ke změně pušky. Velkorážná puška je nahrazena malorážkou. Poprvé byla vyzkoušena na šampionátu v roce 1978 a penalizace za netrefený terč se snížila na 1 minutu. V tomto roce byl  poprvé vyzkoušený a následně se začal používat mechanický kovový terč. Začíná se mluvit o sérii závodů. Myšlenka seriálu se ujala a vyústila do podoby dnešního Světového poháru.  Rok 1984 přinesl další změnu. V Chamonix se konalo první mistrovství světa pro společnou kategorii žen. V roce 1997 měl svoji premiéru stíhací závod, o rok později pak závod s hromadným startem.
Pokud se podíváme na samotnou historii tohoto sportu u nás, musíme jít do dob tehdejšího Československa. V roce 1960 se jel v Jeseníkách v oblasti Pradědu první závod, který pořádala nynější Univerzita obrany. Český biatlon je členem International Biathlon Union (dále IBU), Sdružení sportovních svazů ČR a Českého olympijského výboru. V současné době má okolo 1700 aktivních členů, kteří jsou sdruženi v necelé sedmdesátce klubů biatlonu.
V roce 2007 žádali organizátoři biatlonu v ČR o udělení mistrovství světa. Pořadatelství jim bylo přiděleno až v roce 2008. V roce 2012 se uskutečnil Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který prověřil Vysočina Arénu. Díky jeho úspěšnosti proběhlo v roce 2013 Mistrovství světa. Toto Mistrovství je hodnoceno jako jedno z nejlepších. Letošní rok 2015 se v NMNM jede další díl Světového poháru.
Biatlon prošel vývojem změn pravidel, disciplín a všeho toho, co dělá tento sport tak krásným, zajímavým a napínavým. Našel si cestu ke svým fanouškům a dnes je v našich končinách jednoznačně jedním z nejsledovanějších zimních sportů u nás.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>