Není seriál jako seriál

Vážení přátelé.
Jestliže otevřete noviny s televizním programem zjistíte, že seriál  je stěžejním pořadem televizních stanic. Je docela jedno, která televizní stanice to je. Když se soustředíme jenom na české televize, můžeme namátkou několik z nich vyjmenovat. Nebudu je vypisovat všechny, protože to si ani nevzpomenu. Nebudu je dávat za sebe podle abecedy nebo podle toho, která televize je vysílá. Je mně to jedno.  Přestože to pravidelně nesleduji, nejde jim uniknout. Každá televize na ně pořádá přímo hony v podobě reklamy. Namátkou třeba Kriminálka anděl, Případy prvního oddělení, Ulice, Růžová zahrada, Pojišťovna štěstí, Svatby v Benátkách, Neviditelní, Vinaři, Doktoři z počátků. Ano, vím, určitě jsem je nevyjmenoval všechny. Omlouvám se, ale na to prostě nemám.
Proč to píšu? No protože jsem se docela těšil na to, co vyleze ze seriálu, který uvádí Prima. Seriál točený bez nějakých ateliérů, přímo v reálu. Spousta známých a dobrých herců. Tedy podle televize, která to vysílá. Ano, řeč je o seriálu jménem Vinaři. Schválně jsem se na to chtěl podívat. Abych nekritizoval hned po prvním dílu, říkal jsem si, že počkám, jak se to vyvine. Výsledek? Bohužel, za mě říkám těžké zklamání. Ať si tvůrci říkají, co chtějí, ale jestliže avizovali seriál z Moravy, měli by dodržovat, když už nic, základní věci. Třeba to, jak se v tom kraji, o kterém chtějí  točit příběh, mluví. Tu hatmatilku co zvolili, tou akorát upozornili, že toho moc neví. Možná něco pochytili, když seděli někde ve sklípku. Ovšem na tom se seriál stavět nedá. Udělali z obyvatel tohoto krásného kouta světa tydýty a opilce. Můžou si říkat a psát co chtějí. Mě prostě nedokázali přesvědčit, abych se na to i dál díval.  Jestliže toto měl být seriál, který by navázal na takové skvosty, jakým jsou Chalupáři nebo Slovácko sa nesůdí, tak to ani náhodou.
Je asi hodně těžké v dnešní době  natočit něco, co by stálo opravdu za to. Až se přiblíží vysílací čas tohoto seriálu, vím naprosto přesně co udělám. Vypnu televizi, stejně je tam prd. Vezmu si knížku. Přestože jsem ji už četl několikrát, vždycky mně zvedne náladu. Nikdy nezklame a já si ji klidně přečtu znovu.
Zdeněk Galuška je mimo jiné autorem dvou, dle mého názoru báječných knih. Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí, které byly předlohou pro televizní seriál. Hlavní role tam parádně ztvárnili Josef Kroner a Oldřich Velen. Určitě všichni znáte jak knížku, tak seriál. Z pohledu dnešních seriálů dokázali nemožné. Totiž to, že já jim věřím, že tam žijí, že jsou to jejich příběhy. Může mi někdo vysvětlit, proč to dneska nejde? Jsou dvě možnosti, buď je to opravdu hodně těžké nebo to opravdu neumíme. A to je hodně smutné zjištění.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>