floria

Floria Léto 2014

Vážení přátelé. V těchto dnech probíhá třicátýosmý ročník celostátní prodejní výstavy pro zahradníky a zahrádkáře Floria Léto 2014 v prostorách nového výstaviště v Kroměříži. Mimo jiné nabízí speciální pavilon s názvem Kouzelná říše květin.
Protože jsem byl zvědavý co všechno se na výstavišti dá vidět, zajel jsem se tam osobně podívat. Přece jenom, známe to všichni. Papír snese všechno. Nové výstaviště se pyšní tím, že je kompletně zastřešeno a to včetně venkovních přístřešků, nemělo by tedy hrozit, že v případě deště budu promoklý až na kůži. Projít skoro 22 000 m2 v dešti, by nebylo nic příjemného. To bez jakékoli diskuze.
Cesta do Kroměříže je lemována nezvykle velkým množstvím cestních uzávěr, kde se některé úseky opravují. Semafory fungovali a ačkoli nepršelo, přímo bych řekl, že bylo ideální počasí pro venkovní stavební práce, nezaznamenal jsem nějaké velké pracovní nasazení. Dá se říct, že v podstatě žádné nebylo. Nikde nikdo. Pak se můžeme divit, že opravy trvají tak dlouho.  O tom, kolik to stojí erární rozpočet už nemá smysl ani přemýšlet.
U výstaviště v Kroměříži mě překvapilo nově vybudované parkoviště. Autobusy zvlášť, osobáky zvlášť, vše pěkně značené, prostě nové je nové. Vstupné za lidovku. Za dvě osoby a  dítě do deseti let spolu s parkovným za rovné dvě stovky není na dnešní poměry žádná přehnaná částka.
V prostorách výstaviště dostatečné množství stánků s pestrou nabídkou, kde si dle mého názoru každý vybere na co má chuť. Restaurace formou samoobsluhy byla plná hostů, ale musím říct, že u pultu to docela odsýpalo. Cena za jídlo se pohybovala kolem devadesáti korun, ovšem množstvím to byly porce spíše dietní. V nabídce byla pouze jedna polévka a tím byl boršč za rovných třicet korun. Velikost misky, kterou jsem nafasoval mě překvapila. Možná jsem měl moc velkou lžíci, ale průměrná cena za lžíci polévky mně vycházela na nějakých deset korun. Kuřecí řízek byl opravdu kuřecí, škoda jen, že kuře nestihlo dorůst do nějakého standartního vzrůstu. Brambor tzv. malinový – malý nový zemák, byl skutečně malý a množstvím plně odpovídal velikosti řízku. Musím pro objektivitu říct, že jídlo bylo teplé.
Na samotném výstavišti panovala přátelská atmosféra.  Přestože bylo na place docela velké množství lidí, dalo se vše v pohodě a klidu projít a prohlédnout. Kdo si chtěl odpočinout, mohl využít laviček a různých pergol, kterých je na výstavišti docela dost. K poslechu hrála dechovka a ti, kteří tam byli autobusem a nemuseli řídit si to zjevně užívali. Neoficiální košt vzorků, který tam čile probíhal způsobil, že účinkující na pódiu měli doprovod, který se jim moc nezamlouval.
Mně osobně se líbila výzdoba v pavilonu s názvem Kouzelná říše květin. Pořadatelé si dali záležet a vznikla velmi zajímavá expozice plná květin, vody a barevných efektů. Pokud pán u vstupu do pavilonu oblečený do vesty pořadatele nekecal, mělo být v těchto prostorech nějakých 11 000 kusů řezaných květin a něco málo kolem 7 000 květináčů. Je pravdou, že jsem to nepočítal, ale protože pán působil důvěryhodným dojmem, rád jsem mu to uvěřil. Výstava je celorepubliková, není tedy divu, že tam byli i zástupci z našich končin. Takže jsem v Kroměříži okoštoval vdolky a fgály z Francové Lhoty a nakoupil u zahradníků ze Vsetína. Jenom jsem měl malý problém s jejich oděvem. Nemohl jsem tak nějak strávit trička s nápisem “ nejlepší zahradníci Valašska“.  Ovšem už jsem jim to odpustil.
Co říct na závěr. Koupil jsem i to, co jsem nechtěl. Můj původní záměr, pouze se podívat moc nevyšel, ale nemohl jsem odolat. Nevadí, sám jsem zvědavý, jak informace, které jsem na výstavě načerpal přenesu do své zahrádky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>