Mrkev aneb co je lepší pro oči

Vážení přátelé, začínají mě sem tam bolet oči. Zpravidla je to u televize a převážně při sledování fotbalu. Nevím zda je to zejména z letošního vystoupení našich fotbalových zástupců na pohárové scéně v souboji o některou ze soutěží. V každém případě si však pamatuji, že už v dobách mého mládí se říkalo, že mrkev je zdravá. Prý prospívá zejména očím. Zamyslel jsem se nad tím, zda vůbec vím, v čem je ta mrkev tak moc pro nás prospěšná A tak se ptám, co Vy, víte v čem je kouzlo takové „obyčejné“ mrkve, zejména v souvislosti s očima?
Pokud ne, tak můžu prozradit, že beta karoten je nutný pro tvorbu barviva rodopsinu, součásti očních tyčinek. Zároveň jde taky o velmi silný antioxidant, který má protirakovinné účinky a je nezbytný pro naši imunitu. Pokud sportujete nebo řekněme děláte nějakou běžeckou aktivitu, tak věřte, že má prokazatelné účinky na běžeckou výkonnost. Konzumace beta karotenu totiž snižuje destrukci svalových vláken, zejména při a po zátěži.
Antioxidanty obsahují i jiné kousky ovoce nebo zeleniny. Mimo mrkve třeba meruňky, papriky, broskve, mango, ale nejdeme je kupř. i v topinamburech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>