Olympijské hry v kostce

Vážení přátelé
Jsme svědky olympijského bláznění, které v těchto dnech panuje. Sledujeme všechny možné sporty, které za jiných okolností ani nevnímáme. Pojďme se trošku podívat do historie, jak vlastně taková myšlenka her vznikla.
Prapůvodní, v učebnicích dějepisu lehce popisované hry vznikly podle pověsti na popud Héraklése. Antické olympijské hry se konaly na půdě starého Řecka v Olympii na poloostrově Peloponés.
Francouzský učitel, baron Pier de Coubertain, původním jménem Pierre de Frédy
se rozhodl poselství sportovního svátku oživit po téměř patnácti stech letech. Na tuto myšlenku přišel v okamžiku, kdy Němci vykopali pod svahem Krónu v posvátné Olympii cenné archeologické objevy. V roce 1894 vznikl na základě iniciativy barona  Coubertaina Mezinárodní kongres pro obnovení olympijských her.  Kdo stál v čele výboru asi netřeba dodávat. Mimochodem, asi všichni někdy slyšeli citát v jakékoli podobě: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.“ Právě tato myšlenka je nejvíce spojována s olympiádou a se jménem zakladatele novodobých her. Jen tak na okraj, původně to znělo takto: „Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas, základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře“.
Zaujala mě jedna zajímavá věc. Z našeho pohledu docela nesmyslná. Zdůrazňuji z našeho. Jsou kultury, kde to platí ještě i dnes. V době vzniku novodobých her se totiž razila myšlenka, kterou zastával i Piere de Coubertain. Ten nechtěl, aby na hrách startovaly ženy. Jejich účast považoval za nezajímavou, neetickou a neestetickou. Pokud správně chápu význam slova kdy není něco estetické, tak to teda nevím, jak to mysleli……..
Nejznámějším symbolem her jsou olympijské kruhy. Nejeden sportovec má kérku právě s těmi kruhy jako symbolem své účasti. Často je doplňuje město nebo rok, kdy se her účastnil. Kruhy jsou vzájemně propojeny a mají jasně danou polohu, kde se mají na vlajce nacházet. Všeobecně se říká, že kruhy symbolizují jednotlivé kontinenty světa. Já osobně jsem si to myslel taky. Dočetl jsem se však, že Coubertin vnímal barvy a kruhy jako dva nezávislé symboly. MOV trvá na stanovisku, že žádný z kruhů nereprezentuje konkrétní kontinent.
Nezbývá než dodat všeobecně známou věc. Máme hry zimní a letní. Pořádají se každé čtyři roky, přičemž se střídají po dvou letech, což zpočátku tak nebylo. První a velmi úspěšné moderní olympijské hry se konaly v roce 1896 v Aténách. První zimní hry se uskutečnily v roce 1924 ve francouzském Chamonix.  Nejdříve to byl týden zimních sportů. V roce 1925 to bylo přejmenováno na 1. zimní olympijské hry.
Já můžu s klidem napsat, že naši sportovci se zapsali do historie her hodně velkým písmem. Jejich jmenný seznam by vydal na několik stránek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>