Prezidentské volby 2018

Vážení přátelé,
Uplynulý víkend přinesl historicky druhou přímou volbu prezidenta. Máme za sebou první kolo voleb, které rozhodlo o tom, kdo projde voličským sítem. Který z kandidátů dostane jejich svolení zúčastnit se závěrečného souboje o samotný hrad. Pro někoho to dopadlo dobře, pro někoho naopak hůř.
Do finálových soubojů postoupili dva kandidáti. Zdá se, že podle předpokladů. Stávající prezident Miloš Zeman s tím počítal. Je možná zklamán, že neprošel rovnou bez ztráty kytičky. Tedy tak, že už další kolo potřeba nebude. Voliči rozhodli jinak. Jeho protivníkem se ve finále stane Jiří Drahoš. Propadákem kola se stal celkem jednoznačně expremiér Miroslav Topolánek, který se cítil na roli černého koně.
Máme před sebou čtrnáct dnů, které rozhodnou o tom, koho zvolíme na dalších pět let do křesla takzvané hlavy státu. V diskuzi kandidátů na hrad před prvním kolem jeden z nich řekl, že v politice kolikrát volíte řešení, které je špatné a ještě horší. Možná na tom něco bude.
Sami jsme si rozhodli, mezi kterými řešeními budeme rozhodovat.
Jedna věc je jasná. Pokud se mrknete na procentuální voličskou účast, není to nijak závratné číslo. Já osobně jsem očekával alespoň „sendesát“ procent. Bude potřeba, aby se druhého kola zúčastnilo podstatně víc voličů než kola prvního. Možná je nejvyšší čas si uvědomit, že pokud se nezúčastním voleb, přicházím o právo nadávat. Pokud se nechcete o tuto možnost připravit, stačí jedno, přijít k volbám.
Abych byl férový, přiznávám, že mnou volený kandidát do finále neprošel. Nezbývá než se s tím smířit a respektovat. Jak se zdá, budu muset volit mezi řešením špatným a ještě horším. V každém případě si však svoji možnost vyslovit prostřednictvím volebního lístku svůj názor nenechám ujít.

Přál bych nám všem, abychom zvolili takové řešení, které nebude ani špatné, ani horší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>