Závod kde se radost rodí z bolesti

Vážení přátelé
Lyžařská klasika, na domácí scéně největší závod v běhu na lyžích se dočká relativně velké změny. V příštím roce se ČEZ Jizerská 50 pojede místo ledna 19. února 2017.  Změna data závodu je reakcí na problémy s nedostatkem sněhu v dosavadním termínu na začátku ledna, které slavný lauf provázely v posledních 10 letech.

Pořadatelé si nechali zpracovat analýzu u Českého hydrometeorologického ústavu a dospěli k zajímavým závěrům. Únorový termín nabízí velkou pravděpodobnost dostatečné sněhové pokrývky,  V období let 1951 až 2015 to činilo 95%. Naopak lednový termín pouze 83 %.

Když k tomu připočteme čerstvé zkušenosti, kdy v letech 2007 a 2014 museli pořadatelé závod zcela zrušit a letošní ročník se jel v podstatě na pár okruhů, je docela jasné, že organizátoři s tím něco udělat museli. Pokud tedy chtějí zachovat tradiční závod v tradiční podobě. Únorový termín přitom není žádná novinka. V tomto termínu se závody jezdily od roku 1990 až do roku 2000. Předtím se závod jezdil koncem ledna. Brzký lednový termín se stanovil až se vstupem Jizerské padesátky do seriálů závodu Worldloppet.

V únoru jsou zpravidla hory plné. V tomto čase jsou jarní prázdniny. Bude to náročné s ohledem na zátěž ubytovacích kapacit a možná dojde ke kolizi s jinými závody. Nicméně všichni se asi shodneme, že to je opravdu lepší řešení než letošní kočkopes.

Závod i přes změnu termínu zůstává součástí prestižního seriálu Ski Classics a domácí série SkiTour. Ski Classics sdružuje nejvýznamnější světové laufy a účastní se ho hvězdy běžeckého lyžování, které natáhnou diváky a sponzory. Dá se předpokládat, že toto je jeden z důvodů, proč nechce Jizerka z této série vypadnout.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>