Horký fotbalový brambor FAČRu

Vážení přátelé. Možná jste i Vy zaznamenali situaci, která je horkým bramborem  fotbalových soutěží okresu Děčín. V čem je zakopaný pes? Představte si, že je rozlosovaný soutěžní ročník. Je rozpis utkání a je mančaft, se kterým ostatní celky soutěže odmítají hrát. Jedni tvrdí, že je to rasismus, druzí tvrdí, že to je obava z možných konfliktů mezi diváky.
Kdo má nebo nemá pravdu, nechci soudit. Tak moc do toho nevidím. Že se však opravdu jedná o závažný problém, na tom se určitě shodneme. Výsledkem je bojkot týmů, které se mají utkat s romským soupeřem. Nenastupují k soutěžním utkání. Padají pokuty, kontumace.
Jak moc je tato situace ošemetná dokládá i skutečnost, že se dostala až do nejvyšších pater fotbalové generality.
Vedení FAČRu se o tuto situaci intenzivně zajíma a samotný předseda Miroslav Pelta se do této záležitosti vložil se vší vážností. Už teď je z toho mezinárodní ostuda. Zaměstnanci ambasád ze severských zemí, ke kterým se přidali zaměstnanci ambasád Velké Británie a USA přijedou hrát fotbal s FK Junior Roma. Tento přátelský zápas berou jako podporu tomuto celku v boji proti rasismu. Toto utkání by se mělo odehrát v neděli 21. září

No a co se projednalo a o čem byla na půdě FAČRu řeč?

Na jednání byly vyslechnuty zúčastněné strany i důvody, které vedou k bojkotu soutěžních zápasů. Argumenty přednesl předseda OFS Libor Šimeček, který zdůraznil, že nejde o rasový problém. V okresních soutěžích hraje několik týmů, jejichž dres oblékají hráči romského původu. Představitelé FAČR vyslechli také postoj zástupců TJ Junior Roma Děčín Pavla Horvátha a Ladislava Matějčka, kteří odmítají obavy soupeřů z případných násilností a zaručili se za bezproblémový průběh utkání ze strany hráčů a fanoušků oddílu. Horváth a Metějček zároveň připustili možnost zrušení střídavého startu hráče Patrika Heráka, jenž byl před 3 lety hlavním aktérem násilného incidentu v utkání s Lokomotivou Děčín, po kterém byl disciplinárně potrestán. Jeho návrat na hřiště je momentálně jedním z hlavních důvodů sporu.
Během jednání FAČR neshledala rasový podtext v otázce neuskutečněných utkání a vyzvala všechny zúčastněné, aby odehráli utkání dle rozpisu soutěže. To se týká i zápasu s FK Bynovec, který je na programu v neděli 21. září, tentýž den, kdy je naplánováno přátelské střetnutí TJ Junior Roma Děčín s výběrem evropských ambasád.
Předseda FAČR Miroslav Pelta zároveň navrhl svolání aktivu celků OFS Děčín, hrajících v soutěži s TJ Junior Roma na nejbližší možný termín v závislosti na možnostech představitelů klubů s cílem osobně celou záležitost na jejich půdě projednat.
Vedení fotbalové asociace vyjádřilo přesvědčení, že tato iniciativa přispěje k vyřešení problému a zároveň vyzývá všechny zúčastněné strany ke konstruktivnímu přístupu v otázce pokračování soutěží na Děčínsku bez dalších kontumací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>