zahrádka

Zahrádka v srpnu

Vážení přátelé, chvilku jsme se tady nebavili o našem zahradničení, tak to zkusím napravit. Co takhle v srpnu na zahrádce pro krácení dlouhé chvíle můžeme udělat. Napadá mě třeba tady toto:

Nezapomeňte na květinách odstřihnout odkvetlé květy (jsou to takové seschlé nevzhledné, mnohdy dokroucené zbytky okvětních lístků). Důvod je jasný. Neměly by brát prostor k rozpuku květů nových.
Pokud máte nějaké rostlinky na jižní straně, je potřeba nezapomínat na pravidelné zalévání. Vezměte to dle sebe. Vy taky máte v letním počasí větší žízeň. Květiny jsou na tom obdobně. Taky je nutné, v případě, že sluníčko svými paprsky nešetří, poskytnout kráskám nějaký zdroj stínu.
Jiřiny (mluvím tady o květině, latinsky Dahlia, aby nedošlo k nějaký mýlce =D) a vůbec – všechny vysoké podzimní květiny přivážeme, aby nám je nepoškodil vítr a jak je to v současné chvíli aktuální, větší déšť.
Pokud chceme mít příští rok krásně rozkvetlou zahradu, je nejvyšší čas začít s vysazováním sazenic dvouletých rostlin. Jako příklad uvedu brambořík, bledule, hlízy ocúnu a napadá mě ještě šafrán. Kdo chce mít na jaře sněženky ze své zahrádky, může dávat do země jejich cibulky a těšit se, že si sněženky do své vázičky jako poslíčky jara natrhá na své zahrádce. Když už nic, vyhne se případné pokutě, pokud by je chtěl naškubat na louce. Kupovat na tržnici jde taky, ale řekněte sami. Není pohled na rozkvetlou sněženku z okna svého domu podstatně hezčí?
Ještě není podzim, ale už se na něj připravíme. Pokud máme z čeho, připravíme si řízky jehličnanů, ale taky pelargonií. Já osobně mám rád fuchsie a taky jsem si vypěstoval Šácholan, chcete-li, pak Magnólii. Teď mi jde nádherně do květu. Už se těším, až se celá rozparádí. Mám krásnou velkokvětou, jejíž květ má vyloženě barvu lila. Doufám, že se mi podaří zachytit její rozpuk.
Jestliže máte rádi jehličnany, můžete si je začít vysazovat. Ideální je, když se jedná o mladé jehličnany s kořenovým balem. Opět, nesmíme je zapomenout přivázat ke kolíku. Měli bychom tak mít větší jistotu toho, že nám je vítr neodvane pryč (pokud je neodvane i s kolíkem =D). To pro nás znamená dát kolík špičkou do země alespoň do hloubky 40 centimetrů, pak by nám je vítr už neměl vyvrátit.
Pokud máme odkvetlé trvalky, můžeme je začít čistit, dělit a přesazovat. No a dovolím si na konci dnešního článečku upozornit, že je potřeba myslet na ranní teploty a hlídat květiny, které na chlad nejsou stavěny.
A pozor, kdo máte trnky, je potřeba vyčistit bečky. Pokud máte dobové, dubové bečky, je nejvyšší čas je namočit, aby se zatáhly a netekly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>