20150501_123006

FLORIA – Jaro 2015

Vážení přátelé
Jaro máme v plném proudu. Zahrady, zahrádky a záhonky všech tvarů, rozměrů a velikostí nám ukazují svoji krásu. Každý se snaží mít co nejlepší a nejpěknější právě ten svůj záhonek. A protože je vždy potřeba najít nějakou novinku nebo inspiraci, rozhodl jsem se, že navštívím letošní, v pořadí již 39. ročník výstavy Floria JARO 2015 v Kroměříži.
Tyto výstavy jsou určeny pro všechny zahrádkáře, chataře, chalupáře a všechny milovníky květin. Nebo pro takové zvědavce jako jsem já. Internetové stránky slibovaly bohatý program a tak jsem byl docela zvědavý, zda to co je psané, není jenom nějaká „oblbovačka“ k nalákání návštěvníků.
Můžu Vám prozradit, že nabídka předčila očekávání. Nechyběl sortiment od nejmenších skalniček až po vzrostlé stromy.  A to jak okrasné, tak ty ovocné.
Avizovaná expozice s názvem „Májová zahrada“ se pořadatelům náramně povedla. Rozkvetlé prvomájové třešně lákaly k polibkům. Korzující páry se pod nimi „obtůlali“ jako na běžícím páse. Nevěřím tomu, že po návštěvě této expozice by nějaká žena mohla uschnout. Atmosféru dokreslovaly vystavené svatební šaty a vázané svatební kytice. Mimochodem, tyto kytice se mně osobně jevily jako velmi povedené a krásné. Nejedna nevěsta by za takovou kytici dala i duši. Velké srdce bylo tichým svědkem mnoha fotografií a verše Máje Karla Hynka Máchy si s chutí recitovaly dámy všech věkových kategorií.
Májová zahrada nabídla velkou barevnou přehlídku všech druhů narcisů, tulipánů, hyacintů, muškátů, petúnií či anturií. Ve vázách dávaly na odiv svoji krásu lilie, cally, antúrie nebo nepřeberné množství  amarylisů.
K pohodě návštěvníků, kterých bylo na můj vkus neskutečné množství, přispěl dostatečný počet stánků s občerstvením. Jídelna nabízela samá česká jídla. Žádné honosné názvy, které zaberou v nabídkovém menu tři řádky a na talířku je následně lidově řečeno „prd“. Samá domácí jídla za rozumnou cenu. A pozor, velmi dobré chutě.
Aby výstava nebyla fádní, zpíval Jožka Šmukař lidové písničky. Obecenstvo bylo početné a nebyl jsem sám, kdo si s interpretem pobrukoval. Takovou  hitovku “…špatná si cérečko, špatná kuchařka, ach bože….“ jsem už hodně dlouho neslyšel. Lidovka prostě nezevšední nikdy. Vysoký jalovec už zdomácněl na hokejových stadionech. Dokonce už je zpíván i na hokejovém MS v Praze.
Výstava veteránů, tedy starých, dobových aut nebo motocyklů doplnil stroj, který patří mezi legendy na Dakaru. Tatra, s kterou Karel Loprais třikrát vyhrál Rally Dakar (1998,1999,2001) a jedenkrát získal druhé místo (2000), byla ve velkém obležení. Sám Pan Dakar, jak se panu Lopraisovi přezdívá, nestíhal podepisovat své fotografie.
Co říci na závěr. Snad jenom to, že za dva dny navštívilo výstavu takřka pětadvacet tisíc návštěvníků. Za sebe vyslovuji maximální spokojenost. Zcela jistě se na výstaviště vrátím, třeba hned na letní nebo podzimní výstavy.
Pokud se chcete podívat na záběry z televize, klikněte na tento odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=sE370S-Tuo8&feature=youtu.be

A pokud se chcete mrknout na nějaké fotky, navštivte galerii.
http://www.valasskyklebetnik.cz/galerie/nggallery/album/floria-kromeriz-jaro-2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>