20150111_120732

Jizerská padesátka aneb všechno je jinak….

Vážení přátelé

Po delší době, řádově sedmi let, sedím doma u televize a sleduji dění na stadionu v Bedřichově. Ano, na pořadu dne je závod klasické disciplíny v běhu na lyžích – Jizerská padesátka. Jak s oblibou dodávám, závod, kde se radost rodí z bolesti.
Závod, který se jede na počest Expedice Peru 1970, kteří se z této expedice nevrátili.
Horolezci z Lokomotivy Liberec stáli u jeho zrodu. Brali ho jako test výkonnosti a připravenosti na své expedice. V roce 1970 patnáct z nich zahynulo pod kamennou lavinou na peruánském Huascaránu.
Pořadatelé z důvodu nedostatku sněhu zrušili závod v roce 2014, v roce 2015 ho na poslední chvíli museli zkrátit. Letos sněhu opět nebylo a není. Model, který pořadatelé zvolili je předmětem horkých a vášnivých diskuzí. Kdo se trošku zajímá o tento sport, respektive závod ví, o čem je řeč. Letošní model závodu je hodně pikantní a zvláštní.
Jizerka se dostala do série závodů Ski Classics a pořadatelé se toho chtějí držet zuby nehty. Takřka za každou cenu. První informace zněly tak, že by se závod konal i bez lyží. No hrůza a děs. Nakonec se jim podařilo připravit okruh převážně z technického sněhu. Podle informací z webu na něj navezli skoro sedm tisíc kubíků. Na výšku to dělá zhruba 30 centimetrů sněhu. Okruh je v délce necelých čtyř kilometrů
Závodníci byli rozděleni do startovních bloků a ty se jely v průběhu celého víkendu. Hlavní závod, tzv. TOPka jede patnáct kol. Zajímavostí je vyřazovací způsob. Běžní závodníci, čili zbytek startovního pole pak jede pouze čtyři okruhy a na jeho zdolání mají dvě hodiny.
Jedni to vidí tak, že pořadatelé udělali vše možné, aby se závod jel. Někteří to vidí tak, že se závod měl přeložit a odjet i bez těch TOP závodníků.
Těžko říci, ale má zkušenost je taková, že zejména poslední roky pořadatelé už nemají takový zájem o běžné závodníky jako tomu bylo v minulosti. Podle mě je to chyba. I takové ťapkaly jako jsem já tento závod potřebuje. Bez komparsu to prostě nepůjde. Myslím si, že tento model naštval hodně komparsistů.

Pokud si chcete připomenout Jizerskou padesátku plnou sněhu nebo loňský ročník, zkuste mrknout na odkazy

http://www.valasskyklebetnik.cz/galerie/jizerska-50-leden-2015/
http://kolo-bezky.cz/index.php?id=271&lm=video&page=%206

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>