Zlín versus Olomouc pohledem diváka

Vážení přátelé
Hokejisté Zlína dnes ve své ledové chýši hráli derby se svým nejbližším zeměpisným rivalem.
Z Hané přijel celek HC Olomouc, jenž má ve svém znaku kohouta. S nadsázkou lze říci, že přítomní diváci na zimním stadionu Luďka Čajky viděli souboj berana s kohoutem.
Domácí beran nevstoupil do sezony nejlépe, ale v posledních zápasech našel recept na důležité výhry. Obdobně jako loni se postupně zvedá.  Z posledních osmi kol nedokázal bodovat pouze jednou. Tyto výsledky mu dopomohly k tomu, že se poprvé v průběhu tohoto ročníku protlačil do kýžené desítky.
Beran kohoutovi v této sezoně již dvakrát podlehl. Nejdříve doma 3:4. To dokonce vedl v šestnácté minutě 3:0, ale body z tohoto utkání si domů pod svými křídly vezl kohout. Utkání na Hané dopadlo obdobně. Zlín tam prohrál těsným rozdílem v poměru 3:2. Pro Zlín hodně mizerná bilance.
Týmu HC Olomouc z pozice hlavního trenéra šéfuje Zdeněk Venera. Bývalý zlínský hráč, trenér a sportovní ředitel. Podle soupisky nemá v týmu hvězdné hráče. Jeho svěřenci vyznávají týmové pojetí hry. Dnešní hokejové klání to naprosto potvrdilo.
Dalo se předpokládat, že spolu s týmem přicestuje početný zástup fanoušků Olomouce. Pořadatelé to nechtěli podcenit a tento zápas označili jako rizikové utkání. Přijali bezpečnostní opatření, která přetavili ve skutečnost. Policisté na každém kroku a k tomu antikonfliktní tým. Ještě psovodi, koňská jízda, obrněnci a bylo by to všechno. Nevím, ale mně to přišlo trošku navíc.
Domácí fans se nenechali zahanbit a do hlediště přišli v hojném počtu. Atmosféra tohoto utkání byla více než parádní. Stadionem se nesly válečné pokřiky obou táborů po celé utkání. Prostě derby jak má být. Nejenom na ledové ploše.
První třetina se odehrávala v dobrém tempu, ovšem bez nějakého výrazného momentu na některé straně hřiště. Zlín byl aktivnější, důraznější a místy dokázal hokejisty Olomouce přišpendlit před jejich bránu. Svoji převahu však brankově vyjádřit nedokázal.
Utkání se postupně dostalo do fáze, kterou jsem tu již zmiňoval. Zlín vedl 3:0 a nic nenasvědčovalo tomu, že by měla přijít nějaká zápletka. Ovšem stalo se. Z klidného a jasného zápasu bylo během tří minut drama. Hosté snížili na 3:2 a hned se začalo vzpomínat, jak to posledně nevalně dopadlo. Tentokrát se historie neopakovala. Olomouc odvolala svého gólmana z ledu a do hry nasadila šestého hráče. Dobrý taktický tah, ale tentokrát ji úspěch nepřinesl.
Utkání rozhodl gólem do prázdné brány Roberts Bukarts. Lotyšský reprezentant s přezdívkou BUKY potvrdil svoji výbornou formu. Z posledních deseti utkání má na svém kontě deset branek a dvě přihrávky.  Je aktuálně nejlepším střelcem týmu. To stihl za pouhých sedmnáct extraligových utkání. Mimochodem, v tomto utkání se trefil hned dvakrát. Nezbývá než doufat, že mu forma vydrží co nejdéle.