20151230_151318

Betlém Horní Lideč

Vážení přátelé
Navštívil jsem jednu moc zajímavou a zejména krásnou expozici. Je to skoro tady u nás doma. V nedaleké obci Horní Lideč mají od roku 2011 v provozu betlém, na který se jezdí dívat davy návštěvníků. A to doslova. Pokud jsem správně pochopil výklad slečny, která měla úvodní slovo, jedná se o mezinárodní projekt.
Česko-Slovenský mechanický Betlém, jak zní oficiální název, je souborem více než 220ti figurek, z nichž rovnou 75 je neustále v pohybu. K vidění je více než 100 známých objektů. Toto je naskládáno do působící expozice na rozloze zhruba  65 metrů.  Není to však jenom statická podívaná. Vše je krásně barevně osvíceno a doplněno o zajímavou hudbu.  K vidění je kovář, řezník při práci a taky zvoník, který neúnavně tahá za konec provazu. S pohyblivými figurkami prostě ožívají stará řemesla a zvyky.
V betlémě jsou k vidění mimo jiné také dřevostavby z nejznámějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. Například Svatý Hostýn, Velehrad, Radhošť, Skalka u Trenčína, Trenčínský a Buchlovský hrad, ale třeba i zámek Bojnice nebo lázeňský dům z Luhačovic. Zastoupeny jsou chalupy Horního Lidče. Podle propozic by tam někde měl být i hrad Brumov, ovšem ten jsem ke své lítosti nenašel. Je možné, že jsem ho v té tlačenici mezi dalšími návštěvníky přehlédl.
Neměl jsem tušení, že nedaleký kostelík Skalka u Trenčína, kolem kterého často jezdíme, je nejstarším kostelem na Slovensku.  Nejvíce mně padly do oka dřevostavby z Pusteven.  Chata Maměnka a vyhořelý Libušín jsou jako ve skutečnosti.  Z vyřezaných sošek pak na mě hodně zapůsobil Cyril a Metoděj.
Betlém tvořily, jak už napovídá název, řezbáři z celé České republiky a Slovenska. Betlému vévodí sošky u jesliček vysoké devadesát centimetrů od Zdeňka Matyáše. Známého tvůrce a řezbáře z Valašských Klobouk.
Jenom dodám, že betlém je přístupný celoročně a pokud máte zájem, můžete zhlédnout filmovou projekci. Tento půlhodinový dokument, stejně jako celá expozice stojí za vidění. Betlémský příběh je v něm propojen s významnými historickými místy v česko-slovenském pomezí. Divák je provázen uplynulými staletími. Jsou mu přiblíženy zajímavé historické momenty, zvyky, původní řemesla a ukazuje nelehký život našich předků v tomto krásném, ale na živobytí tvrdém kraji.

Fotky si můžete prohlédnout v galerii. Stačí kliknout na odkaz.
http://www.valasskyklebetnik.cz/galerie/nggallery/album/betlem-horni-lidec/page/1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>