Muniční sklad Vrbětice

Vážení přátelé
Horké muniční sklady ve Vlachovicích – Vrběticích se konečně dostaly na pořad dne i do Poslanecké sněmovny.  V pátek se tímto závažným tématem budou zabývat poslanci na své mimořádné schůzi.  O tuto schůzi dnes požádaly  a prosadily opoziční kluby.
Chtělo by se říci – konečně!!

A co se od okamžiku prvního výbuchu všechno událo? No je toho požehnaně.  Několikanásobná evakuace obyvatel, slovní půtky, přestřelky jednotlivých politiků a do očí bijící neschopnost podávat správné, pravdivé, věcné a hlavně ověřené informace. Alarmující váznoucí komunikace mezi jednotlivými resorty. Pod tvrdou palbu kritiky se dostal samotný Zlínský kraj a zejména jeho vedení v čele s hejtmanem kraje. Skutečnost, že Policie překvalifikovala původní obecné ohrožení z nedbalosti  na úmyslný trestní čin, už vlastně ani nemůže překvapit.
Projevilo se, jaký nepořádek panuje v této oblasti. Chaos s udělováním licencí, nevyjasněné kompetence v provádění kontrol, rozpory v procesech hlídání objektů. Nepochopitelné dohady v jakém režimu vlastně muniční sklady fungují. Dohady zda se jedná o civilní nebo vojenské objekty působí takřka jako nepovedený komiks. Handrkování o tom kdo má, kdo může nebo kdo musí provádět kontroly. Nevyjasněné smluvní podmínky kdo je vlastně může vůbec provádět. Skoro se mi chce říct, že to je klasický obrázek toho, jak to u nás vypadá.
Otázek a otazníků, které se vyrojily je neskutečné množství. Najít odpovědi bude nesmírně obtížné. Včetně těch nejdůležitějších. Tedy najít ty, kteří mají tento svinčík na svědomí.
Jedno se však u nás nemění. Teprve až se někde něco posere, teprve potom se začnou věci řešit. BIS na problematiku těchto skladů údajně poukazovala již v roce 2008. Pokud je to pravda, tak ten, kdo to blahosklonně přehlížel, by zasloužil pořádnou facku. Aby se probral.
Nevím jak Vy, ale já to sleduju docela pozorně, alespoň se o to snažím. V diskusním pořadu na České televizi měl v neděli pan Babiš hodně ostrý slovník. A hned na druhý den zástupce společnosti, které se to nejvíce týká, všechno vyvracel a samozřejmě, jak jinak, oponoval. Doporučuji si přečíst se zástupcem firmy rozhovor na idnes.cz. Nevím, zda jsem to mezi řádky četl správně, ale ta munice snad má být v záruce a vinu na skutečnosti, že bouchla, firma nenese. Vinu má ten, kdo ji prodal, čili stát. Co tím chce básník říci, o tom není třeba přemýšlet.
Přitom již několik renomovaných odborníků na tuto problematiku řeklo, že samo od sebe to bouchnout nemohlo. A docela tomu věřím. Snad neprozradím státní tajemství když řeknu, že jsem sloužil jsem u dělostřelců. Kdyby měl každý granát po jakémkoli otřesu bouchnout, tak jsem skončil v jámě na Doupově. A skončilo by nás tam víc než dost.

Já osobně jsem zvědavý, jak to vlastně celé dopadne. Upřímně říkám, že obyvatel vesnic, které jsou tímto bezprostředně ohroženi, je mi strašně líto. Nechtěl bych být v jejich kůži, ani kdyby mě za to platili zlatem. A když si představím, že se blíží Vánoce…..
Neodpustím si jednu poznámečku. Všichni jsme slyšeli o zaklíněném granátu na střeše muničního skladu. Pyrotechnici šli do akce s tím, že se při jeho sundávání nemusí vrátit. Zvládli to skvěle. Poděkování za jejich práci je naprosto na místě. Naštěstí nemá tato nekončící kauza muničních skladů další oběti na životech.
Nezbývá než doufat, že se další výbuchy nebudou opakovat. Že se situace uklidní a hlavně, že se odpovědní lidé chytí za nos. A konečně začnou přemýšlet jak všechny procesy nastavit tak, aby se situace už nikdy neopakovala. Bez ohledu na to, na jakém místě a v jakém prostoru se bude sklad nacházet.  Jedna věc je jistá, tak jako doposud to rozhodně nepůjde. Tudy cesta nevede a vést nemůže.

O první vzniklé situaci si můžete přečíst na odkazu:
www.valasskyklebetnik.cz/vybuch-municniho-skladu/ ‎

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>